Haber

Xi Jinping, 10. Çin-Orta Asya İşbirliği Forumu’na tebrik mesajı gönderdi

PEKİN, 9 Eylül (Xinhua) — Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Cumartesi günü ülkenin güneydoğusundaki Fujian eyaletinin Xiamen şehrinde başlayan 10. Çin-Orta Asya İşbirliği Forumu’na tebrik mesajı gönderdi.

Mesajında ​​Xi, forumun boyutunun ve etkisinin kuruluşundan bu yana giderek genişlediğini belirterek, ortak iş birliği ve kalkınma arayışında olan Çin ve Orta Asya ülkelerinin, forum aracılığıyla karşılıklı anlayışı ve geleneksel dostluğu büyük ölçüde geliştirip, yeni açılımlar sağladıklarını ifade etti. iyi komşuluk ve ortak ilerleme alanlarında yeni bir sayfa.

Bu yılın Kuşak ve Yol İnisiyatifi teklifinin 10’uncu yıl dönümü olduğunu ve mayıs ayında yapılan Çin-Orta Asya Zirvesi’nin başarılı geçtiğini hatırlatan Xi, Çin ve Orta Asya ülkelerinin Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nin ortak tanıtımına öncülük ettiğini ve bağlantıları yeni bir döneme girdi. diye vurguladı.

Xi, Çin-Orta Asya işbirliğinin başaracak çok şeyi olduğunu ve yeni koşullar altında çok daha fazlasını başaracağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı, tüm tarafların forumu karşılıklı öğrenmeyi artırmak, Nesil ve Yol Girişiminin ortak gelişiminde iş birliğini derinleştirmek ve Çin ile Orta Asya ülkeleri arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde daha verimli sonuçlar elde etmek için bir fırsat olarak kullanmasını umduğunu ifade etti.

10. Çin-Orta Asya İşbirliği Forumu, Şanghay İşbirliği Örgütü İnsana Yakışır Komşuluk, Dostluk ve İşbirliği Komitesi ve Fujian eyalet hükümeti tarafından dostane bağların ilerletilmesi ve karşılıklı yarar sağlayan işbirliğinin derinleştirilmesi temasıyla düzenlendi.

haberkeban.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu