Ekonomi

Kripto para borsası FTX’in kurucusu cezaevine gönderildi

FTX’in kurucusu ve eski CEO’su Bankman-Fried, duruşmaya katılmak için New York’taki Manhattan Federal Mahkemesi’ne gitti ve savcılar, tanıkları etkilemeye çalışmak ve kefalet kurallarını ihlal etmekten tutuklanmasını istiyor.

Mahkemede, Bankman-Fried’in avukatları, Bankman-Fried’in bir dizi olumsuz habere karşı itibarını korumaya çalıştığı için hapse gönderilmemesi gerektiğini savundu ve savcıların “ima, spekülasyon ve yetersiz gerçekler” konusundaki kanıtlarına atıfta bulundu.

kefaleti iptal et

Davadaki yargıç, Bankman-Fried’in tanıkları “en az iki kez” etkilemeye çalıştığına inanmak için nedenler olduğunu öne sürerek kefaletinin kaldırılmasına karar verdi.

Avukatların Bankman-Fried’in tutuklanmasının ertelenmesi talebi de kefaletin iptaline itiraz edilene kadar reddedildi.

Kefaletle yapılan temyiz başvurusu başarısız olursa, Bankman-Fried’in 2 Ekim’de yargılanmak üzere cezaevinde kalması bekleniyor.

250 milyon dolarlık kefaletle serbest bırakıldı.

Kripto para borsası FTX, geçen yıl Kasım ayında iflas etmişti ve şirketin CEO’su Sam Bankman-Fried’in de istifa ettiği duyurulmuştu.

Bankman-Fried, ABD’deki hata açıklamasının ardından Aralık ayında Bahamalar’da gözaltına alınmıştı. 21 Aralık 2022’de ABD’ye teslim edilen Bankman-Fried’in duruşmaya kadar 250 milyon dolar kefaletle serbest bırakılmasına karar verildi.

Dolandırıcılık ve kara para aklama da dahil olmak üzere çeşitli kabahatlerden yargılanan Bankman-Fried, hakkındaki suçlamaları reddetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu