Haber

İran Cumhurbaşkanı: ABD Suriye’den ne kadar çabuk ayrılırsa Suriye o kadar güvenli olur

İran devlet televizyonunun haberine göre, iki günlük resmi ziyaret kapsamında kalabalık bir heyetle Suriye’ye giden İran Cumhurbaşkanı, Şam’daki Halk Sarayı’nda Suriye Devlet Lideri Beşar Esad ile bir araya geldi.

İki ülke arasındaki görüşmenin ardından Kapsamlı, Uzun Vadeli ve Stratejik İşbirliği Programıile 14 işbirliği anlaşması imzalandı.

Daha sonra Reis ve Esad ortak basın toplantısı düzenledi.

Reisi, görüşmelerde ticari, ekonomik, siyasi ve diğer alanlardaki belgelerin imzalandığını belirterek, “İlişkileri geliştirmek için birçok alan var.dedi.

Reisi, ABD’nin Suriye’deki varlığına atıfta bulunarak, “ Amerikalıların Suriye’deki varlığının güvenliği sağlamadığını, aksine Suriye’nin yanı sıra bölgenin güvenliğini de bozduğuna inanıyoruz. ABD Suriye’den ne kadar hızlı ayrılırsa, Suriye o kadar güvenli olacaktır.‘ diye değerlendirdi.

SANA’ya göre Suriye lideri Esad da İran’la “çok ayrıcalıklı ilişkileri” olduğunu söyledi. İmzalanan anlaşmaların ikili çıkarları daha da ileriye taşıyacağını kaydeden Esad, Moskova’da Rusya, Türkiye, İran ve Suriye dışişleri bakanları arasında yapılması planlanan görüşmeye atıfta bulundu.

Esad, “Görüşmenin önemini vurguladık. Bugünkü toplantımızda, iki ülke ilişkilerinin düzelmesi için toplantının ekseninin ve amacının işgalci güçlerin geri çekilmesi ve terör örgütlerine desteğinin kesilmesi olduğunu vurguladık. normale dönmek için.” sözlerini kullandı.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, 13 yıl aradan sonra ilk cumhurbaşkanlığı ziyaretini İran’dan Suriye’ye yapıyor. Reisi’den önce eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Ekim 2010’da bu ülkeyi ziyaret etmiş ve Şam’da Esad ile görüşmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu